Excel Hakkında Herşey

Event Nedir?

Excel'de başka bir eylemi tetikleyen belirli bir eyleme Event (Olay) denir.

Workbook Event: Bir Çalışma Kitabında meydana gelen olaylardır. Örneğin, bir Çalışma Kitabının açılması, Open olayını tetikler. Bir Çalışma Kitabını kapatmak, Before_Close olayını tetikler.

Worksheet Event: Bir Çalışma Sayfasında meydana gelen olaylardır. Örneğin, bir hücre değerinin değiştirilmesi Change olayını tetikler. Bir hücreyi seçmek, Selection_Change olayını tetikler.

Bunlara ek olarak Chart ve Userform olayları da vardır.

Event prosedürlerinin doğru yere yerleştirilmesi gerekir. Aksi halde çalıştırılmazlar.

Olayları Devre Dışı Bırakma: (Application.EnableEvents = False) komutu tüm çalışma sayfası veya çalışma kitabı olaylarını kapatır. Sonsuz bir döngüyü önlemek için buna ihtiyacınız olabilir. Örneğin, Worksheet_Change olayı içinde bir hücredeki değeri değiştirmeniz gerekebilir. Bu, olayı yeniden tetikler. Bu sonsuz döngüyü engellemek için bu kod satırından önce olayları kapatın ve kod satırından sonra tekrar açın: (Application.EnableEvents = True)

Intersect Metodu: Farklı aralıkların kesişimini temsil eden bir aralık nesnesi döndürür. Aralıklar kesişmezse, hiçbir şey döndürmez.

Paylaş:

Ara

Son eklenen

Hücre Rengine Göre Toplama Fonksiyonu

Bu bölümde hücre rengine göre toplama işlemi yapacağız. Aşağıdaki makro kodu, seçtiğimiz hücre rengi ile aralıktaki eşleşen hücrelerin değer...