Excel Hakkında Herşey

Excel'e Giriş

Bu bölüm Excel bilgisi olmayan kullanıcılar içindir.


Excel Nedir: Bu bölümde Excel'in ne olduğu ve Excel ile neler yapılabileceği anlatılmıştır.


Dizi yada Aralık: Excel'de iki yada daha fazla hücrenin bileşimine dizi yada aralık denir. Bu bölüm, bazı çok önemli dizi işlemlerine genel bir bakış sunmaktadır.
 1. Otomatik Doldur Özelliği: Bir dizi hücreyi otomatik olarak doldurmak için Excel'de Otomatik Doldur özelliğini kullanırız. Bu bölüm uygulanması kolay birçok Otomatik Doldurma örneği içermektedir.
 2. İkinin Katları Dizisi: Excel'de her türlü diziyi oluşturmak kolaydır. Örnek olarak ikinin katları dizisini oluşturalım
 3. Özel Listeler: Eğer Excel'de özel bir liste oluşturursanız, bir aralığı kendi şehir, bölge, ürün grupları vb. bilgilerinizle kolayca doldurabilirsiniz. Bu sayede zamandan tasarruf edebilir ve hataları azaltabilirsiniz.
 4. Açıklama Eklemek: Hücrelere içindeki veri hakkında çeşitli açıklamalar ekleyebilirsiniz.
 5. Sütunları veya Satırları Gizlemek: Bazen Excel'de veriyi ekrana sığdırmak için sütunları veya satırları gizlemek yararlı olabilir.
 6. Boş olanları Atla: Özel yapıştır > Boş olanları atla seçeneğini kullanırsanız, Excel boş değerleri mevcut değerlerin üzerine yapıştırmaz.
 7. Otomatik ayarlama: Muhtemelen Excel'de bir sütunun genişliğini nasıl değiştireceğinizi biliyorsunuzdur, ancak bir sütundaki en geniş girişi otomatik olarak nasıl sığdıracağınızı da biliyor musunuz?
 8. Devrik Dönüşüm: Excel'de satırları sütunlara veya sütunları satırlara geçirmek için 'İşlemi tersine çevir' seçeneğini seçin. DEVRİK_DÖNÜŞÜM fonksiyonunu da kullanabilirsiniz.
 9. Birleşim ve Kesişim: Bu örnekte, birleşim ve kesişim işleminin Excel'de nasıl kullanılacağı gösterilmektedir.

Formüller ve Fonksiyonlar: Formül, bir hücrenin değerini hesaplayan bir ifadedir. Fonksiyonlar ise önceden tanımlanmış formüllerdir.
 1. Çıkarma İşlemi: Bu bölümde Excel'de çıkarma işleminin detaylarını inceleyeceğiz.
 2. Çarpma İşlemi: Excel'deki sayıları çarpmak için yıldız işaretini (*) veya ÇARPIM fonksiyonunu kullanırız.
 3. Bölme İşlemi: Excel'de bölme işlemi için kesme işareti (/) kullanırız.
 4. Karekök: KAREKÖK fonksiyonu, bir sayının kare kökünü döndürür.
 5. Yüzde Oranı: Bu bölümde sayıların oransal olarak hesaplanmasını inceleyeceğiz.
 6. Adlandırılmış Aralık: Adlandırılmış bir aralık veya adlandırılmış bir sabit oluşturun ve bu adları formüllerinizde kullanın. Bu şekilde formüllerinizin daha kolay anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.
 7. Dinamik Adlandırılmış Aralık: Aralığa bir değer eklediğinizde, dinamik adlandırılmış aralık otomatik olarak genişler.
 8. Yapıştırma Seçenekleri: Bu örnek, Excel'deki çeşitli yapıştırma seçeneklerini göstermektedir.
 9. Durum Çubuğu: Seçilen hücrelerin ortalamasını, sayısını, en az, en fazla veya toplamını görmenin en hızlı yolu, durum çubuğuna bakmaktır.
 10. Hızlı İşlemler: Excel'deki bir dizi hücre üzerinde işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için 'Özel İşlemleri Yapıştır'ı kullanın.
 11. Eşit Değil: Excel'de <>, eşit değil anlamına gelir. Excel'deki <> operatörü, iki değerin birbirine eşit olup olmadığını denetler.
 12. ÇEVİR fonksiyonu: 1 cm = 0,3937 inç ve 1 inç = 2,54 cm'dir. Bu işlem için ÇEVİR fonksiyonunu kullanabilirsiniz.
 13. İndirim Hesaplama: Orijinal fiyatı ve indirimli fiyatı biliyorsanız, indirim yüzdesini hesaplayabilirsiniz.

Ara

Son eklenen

Option Button

Option Button (Seçenek Düğmesi) bir kullanıcının birkaç seçenek arasından seçim yapmasını sağlar. Geliştirici sekmesinde, Ekle butonunda, Ac...